𝑀𝒶𝓇𝓀 has logged 35 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Blackbeard, the Pirate

Blackbeard, the Pirate

1952
×
★★½
Edit this entry  
18
Wave Sounds

Wave Sounds

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Last of the Badmen

Last of the Badmen

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★
Edit this entry  
12
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
★½
Edit this entry  
12
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
Edit this entry  
06
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry