Sort by

Derek has logged 67 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Escapes

Escapes

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Bitten

Once Bitten

1985
×
Read the review Edit this entry  
24
Howling V: The Rebirth

Howling V: The Rebirth

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rubber

Rubber

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Pale Blood

Pale Blood

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cat

The Cat

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled

Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry