Derek has logged 1,111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
End of Days

End of Days

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hell Riders

Hell Riders

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Straight to Hell

Straight to Hell

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fortune Feimster: Sweet & Salty

Fortune Feimster: Sweet & Salty

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leslie Jones: Time Machine

Leslie Jones: Time Machine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Please Kill Mr. Kinski

Please Kill Mr. Kinski

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crawlspace

Crawlspace

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sam Morril: I Got This

Sam Morril: I Got This

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Patton Oswalt: I Love Everything

Patton Oswalt: I Love Everything

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Face

The Naked Face

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Martial Law II: Undercover

Martial Law II: Undercover

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beth Stelling: Girl Daddy

Beth Stelling: Girl Daddy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannibal Buress: Miami Nights

Hannibal Buress: Miami Nights

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avenging Force

Avenging Force

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
L.A. Bounty

L.A. Bounty

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Valley of the Dragons

Valley of the Dragons

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sam Jay: 3 in the Morning

Sam Jay: 3 in the Morning

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Risk

High Risk

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Go

Go

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Very Merry Cricket

A Very Merry Cricket

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Carol for Another Christmas

A Carol for Another Christmas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Black Dragon

The Black Dragon

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry