Derek has logged 86 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Benji the Hunted

Benji the Hunted

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beastmaster 2: Through the Portal of Time

Beastmaster 2: Through the Portal of Time

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Dead

The House of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Curse of the Mummy's Tomb

The Curse of the Mummy's Tomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watchers II

Watchers II

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Watchers

Watchers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Victim of Desire

Victim of Desire

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Just the Way You Are

Just the Way You Are

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marked for Murder

Marked for Murder

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Perry Mason Returns

Perry Mason Returns

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Command 5

Command 5

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beastmaster 2: Through the Portal of Time

Beastmaster 2: Through the Portal of Time

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marked for Murder

Marked for Murder

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angel III: The Final Chapter

Angel III: The Final Chapter

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Shadows

Night Shadows

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Outrage

Outrage

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swordfish

Swordfish

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Vice Academy Part 2

Vice Academy Part 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avenging Angel

Avenging Angel

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
3:15

3:15

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Monster

Night Monster

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vice Academy

Vice Academy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
$

$

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pale Blood

Pale Blood

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear City: New York vs The Mafia

Fear City: New York vs The Mafia

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry