cate has logged 92 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stargirl

Stargirl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Beauty

Black Beauty

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lola

Lola

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
If You Saw His Heart

If You Saw His Heart

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love for Sale

Love for Sale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Boy

The Boy

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Sky

The Silence of the Sky

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry