• Antoine and Colette

    ★★★★★

  • Lolita

    ★★★½

  • Jules and Jim

    ★★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

  • The White Dove

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Good Girls

    ★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★½

  • Jeca Tatu

    ★★★

  • Pickpocket

    ★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Funny Face

    ★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • War and Peace

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Sabrina

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Education for Death

  • Bambi

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • Wuthering Heights

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Queen Christina

    ★★★

  • Mata Hari

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Joyless Street

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Carrossel - Vídeo Hits

  • Gucci Always Wins

    ★★★½