• Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • No Gogó do Paulinho

    ★★★

  • Evil Eye

    ★★½

  • Epistolar

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Stargirl

    ★½

  • Mulan

    ½

  • All the Bright Places

    ★★

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • 365 Days

    ½

  • Gretel & Hansel

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Airplane Mode

    ½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

  • My Spy

  • Dolittle

    ★★½

  • My Mom is a Character 3

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • M8 - When Death Rescues Life

    ★★★★

  • The First Temptation of Christ

    ★★★★

  • As They Slept

  • Queen & Slim

    ★★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

    ★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Countdown

  • Chorão: Marginal Alado

  • Watchmen

    ★★★★½

  • Osmar, The First Slice of the Loaf

    ★★★½

  • The Legacy of the Bones

    ★★★

  • She Said, He Said

    ½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • Gemini Man

    ★★½

  • Alice Júnior

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Rambo: Last Blood

    ★★

  • Tall Girl

    ½

  • Vai que Cola 2: O Começo

  • Human Capital

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★

  • The King

    ★★★★

  • Joker

    ★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Simonal

    ★★★★

  • Dora and the Lost City of Gold

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • A Rainy Day in New York

  • The Banana Splits Movie

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Anima

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★½