paulthegrub has logged 38 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Devil

Devil

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ramen

Ramen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Antonio's Mistake

Antonio's Mistake

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Shorts

Shorts

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Shorts

Shorts

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Antonio's Mistake

Antonio's Mistake

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
69

69

1969
×
Read the review Edit this entry  
02
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry