2021

Paups Paups’s year to date

Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Us Again

    ★★★★

  • The Little Prince(ss)

    ★★★★

  • Let's Be Tigers

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Notting Hill

    ★★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★★

  • Samsara

    ★★★★★

  • The Mole Agent

    ★★★★★

  • Better Days

    ★★★★★

  • A Sun

    ★★★★★

  • The Blue Umbrella

    ★★★★★

  • Genius Loci

    ★★★★★

  • Two of Us

    ★★★★★

  • Opera

    ★★★★★

  • José & Pilar

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 154 Films watched
  • 19.2 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Carol

Jan 2

Most Watched

The Man Who Sold His Skin

twice

Collective

twice

Last Film

Picking Up the Pieces

Aug 3

Genres, countries & languages

Drama
59 films
Adventure
38 films
Action
34 films
Animation
31 films
Sci Fi
28 films
Documentary
23 films
Comedy
19 films
Fantasy
18 films
Family
15 films
Romance
9 films
USA
101 films
France
18 films
UK
10 films
Sweden
6 films
Canada
6 films
Portugal
5 films
Germany
5 films
Norway
5 films
New Zealand
4 films
China
4 films
English
123 films
French
22 films
Spanish
10 films
German
9 films
Italian
8 films
Portuguese
6 films
Chinese
5 films
Arabic
5 films
Romanian
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 180

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paups’s most liked review

Bem Bom

Bem Bom

★★★

Uma narrativa confusa e sem uma linha condutora em que o pouco que é contado é sempre feito a correr e com pouco detalhe. Os cenários, a luz e a cor de alguns segmentos são maravilhosos, mas chocam com outros que deixam a desejar. Os momentos musicais são demasiado extensos…

More reviews

Paups’s most liked list

Quo vadis, Aida?
The Mole Agent
Charlatan

Oscars 2021 | International Feature Film

The complete list of 2021 International Feature Film Academy Award Finalists.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Grave of the Fireflies
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Space Jam: A New Legacy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Mindfoolness

Films Paups watched in 2021

  • Picking Up the Pieces
  • Mr. Happy Man
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Nauru 1973
  • Our Marine World Heritage
  • Before Sunrise
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Corpus Christi
  • Pinocchio
  • Charlatan
  • Boys
  • Bo Burnham: Inside
  • Hope
  • A Place in the Middle
  • Andorre
  • Atlantis
  • Samsara
  • Manuel
  • Electric Anomalies
  • Space Jam: A New Legacy
  • The Rogers
  • Madagascar, a Journey Diary
  • My Haggan Dream
  • Black Widow
  • Awesome Runaway!!
  • A Traffic Controller on Crossroads
  • Seleone
  • Raya and the Last Dragon
  • Vampyros Lesbos
  • Eugenie de Sade
  • Windy Day
  • Special Delivery
  • The Tail
  • Bem Bom
  • Call Me by Your Name
  • Pearl
  • Back to the Moon
  • A Trip to the Moon
  • The Astronomer's Dream
  • Life Won't Last Forever
  • The Man Who Sold His Skin
  • The OceanMaker
  • Luca
  • Black Mirror: White Bear
  • Mindfoolness
  • 3 Stolen Cameras
  • Sleepwalk
  • Let's Be Tigers
  • The Little Prince(ss)
  • Us Again
  • Speechless: The Polar Realm
  • Home
  • Grave of the Fireflies
  • Sonaria
  • Buggy Night
  • José & Pilar
  • Cruella
  • Notting Hill
  • O Ídolo
  • Collective
  • Chaos Walking
  • Hillbilly Elegy
  • Dear Comrades!
  • The Father
  • Pieces of a Woman
  • Minari
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Promising Young Woman
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Tenet
  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • News of the World
  • Nomadland
  • Sound of Metal
  • Greyhound
  • The White Tiger
  • Hunger Ward
  • Opera
  • Judas and the Black Messiah
  • The One and Only Ivan
  • The Life Ahead
  • One Night in Miami...
  • Better Days
  • Quo vadis, Aida?
  • The Man Who Sold His Skin
  • The Present
  • White Eye
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Two Distant Strangers
  • Collective
  • Time
  • The Mole Agent
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Wolfwalkers
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Over the Moon
  • Yes-People
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Colette
  • Feeling Through
  • Genius Loci
  • The Letter Room
  • My Octopus Teacher
  • A Love Song for Latasha
  • If Anything Happens I Love You
  • Another Round
  • Two of Us
  • Spider-Man: Far from Home
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Ant-Man and the Wasp
  • Thor: Ragnarok
  • Doctor Strange
  • Black Panther
  • Spider-Man: Homecoming
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Captain America: Civil War
  • A Sun
  • The Trial of the Chicago 7
  • Ant-Man
  • I'm No Longer Here
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Your Friend the Rat
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Iron Man 3
  • Thor: The Dark World
  • The Avengers
  • The Incredible Hulk
  • Thor
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Captain America: The First Avenger
  • Animals on the Loose: A You vs. Wild Interactive Movie
  • Destino
  • The Blue Umbrella
  • Lava
  • Riley's First Date?
  • Age of Sail
  • Piggy
  • La luna
  • Wind
  • Aniki-Bóbó
  • The Extraordinary Journey of the Fakir
  • Carol

World map

Highly rated films Paups is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Great Indian Kitchen
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Green Knight
  • The Suicide Squad
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more