Sort by

katarina has logged 172 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Getaway

The Getaway

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
American Movie

American Movie

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
26
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Read the review Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

1962
×
Read the review Edit this entry  
14
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Sierra

High Sierra

1941
×
Read the review Edit this entry  
29
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
Read the review Edit this entry  
19
EO

EO

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
17
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
17
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
Read the review Edit this entry  
09
Dangerously Close

Dangerously Close

1986
×
Read the review Edit this entry  
09
Restless Creature: Wendy Whelan

Restless Creature: Wendy Whelan

2017
×
Edit this entry  
09
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
Read the review Edit this entry  
02
Carmen

Carmen

1983
×
Read the review Edit this entry  
31
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
Read the review Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wobble Palace

Wobble Palace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
Read the review Edit this entry  
17
Thirst

Thirst

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry