2020

payton payton’s year to date

Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Waves

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • The Neighbors' Window

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Neighbors' Window

Jun 28

Last Film

A Nightmare on Elm Street

Oct 14

Genres, Countries & Languages

Drama
15 films
Thriller
7 films
Horror
5 films
Comedy
5 films
Crime
5 films
Fantasy
4 films
Family
3 films
Action
3 films
History
2 films
Adventure
2 films
USA
26 films
UK
6 films
Canada
2 films
Australia
1 film
Spain
1 film
Ireland
1 film
France
1 film
India
1 film
English
27 films
Japanese
2 films
French
2 films
German
1 film
Korean
1 film
Arabic
1 film
Spanish
1 film
Chinese
1 film
Estonian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 354

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

payton’s most liked review

Inception

★★★★★

Listen, I don't have much time but I wanted to write and tell you that this is a phenomenal movie in quite literally every aspect. It was like batting in the most rigged game of baseball and the pitcher won't stop throwing curveballs; the pitcher of course being Christopher Nolan.

Now, I can hear the dramatic symphony music playing so I should wake up any seco-

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Cat in the Hat
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

good kid, m.A.A.d city
Average weighted rating:

4.1

Films payton watched in 2020

  • A Nightmare on Elm Street
  • Halloween
  • 1917
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Poltergeist
  • Scream
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Ratatouille
  • The Favourite
  • mid90s
  • Taxi Driver
  • Hancock
  • Yes Man
  • Inception
  • Basically
  • Good Time
  • Instant Family
  • The Invisible Man
  • The Cat in the Hat
  • Honey Boy
  • Prisoners
  • Waves
  • good kid, m.A.A.d city
  • Selma
  • The Dark Knight
  • Swallow
  • The Neighbors' Window

World Map

Highly rated films payton is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • My Brother Jordan
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more