Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★
Edit this entry  
16
Breakin'

Breakin'

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★½
Edit this entry  
15
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shame

Shame

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry