Sort by

Ian has logged 418 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Read the review Edit this entry  
31
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Puzzle

Puzzle

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nutcracker: The Motion Picture

Nutcracker: The Motion Picture

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Presidio

The Presidio

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Torso

Torso

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry