Sort by

Ian has logged 168 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cave

The Cave

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Winchester

Winchester

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nesting

The Nesting

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Evil

The Evil

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Terror Train

Terror Train

1980
×
Read the review Edit this entry