Sort by

Ian has logged 356 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Core

The Core

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Moonfall

Moonfall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
30
The Sweet Body of Deborah

The Sweet Body of Deborah

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read other review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read other review Edit this entry  
25
The Christmas Dragon

The Christmas Dragon

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
So Sweet, So Dead

So Sweet, So Dead

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bros

Bros

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
20
The Murder Clinic

The Murder Clinic

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
The Weekend Murders

The Weekend Murders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Are Alive

The Dead Are Alive

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crimes of the Black Cat

The Crimes of the Black Cat

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Your Christmas or Mine?

Your Christmas or Mine?

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Naughty or Nice

Naughty or Nice

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
You'll Die at Midnight

You'll Die at Midnight

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Interrabang

Interrabang

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
02
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Alligator

The Great Alligator

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Island of the Fishmen

Island of the Fishmen

1979
×
★★★½
Read other review Edit this entry