Sort by

nowandever has logged 309 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Young Messiah

The Young Messiah

2016
×
Edit this entry  
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Edit this entry  
29
I, Apostate

I, Apostate

2018
×
★★
Edit this entry  
29
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
27
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★
Edit this entry  
21
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Gudetama: An Eggcellent Adventure

Gudetama: An Eggcellent Adventure

2022
×
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
EO

EO

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hawai

Hawai

1999
×
Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Meeting with Mai

Meeting with Mai

1996
×
Edit this entry  
13
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
The Strange Fate of Arvind Desai

The Strange Fate of Arvind Desai

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★½
Edit this entry  
10
Limite

Limite

1931
×
★★★★
Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★½
Edit this entry  
07
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Couple

A Couple

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Trump Rally

Trump Rally

2016
×
Edit this entry  
30
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Edit this entry  
28
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
Edit this entry  
25
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
Edit this entry  
23
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry