Sort by
  • Mission: Impossible – Rogue Nation

    ★★★★

  • Chappie

    ★★

  • The Pavement

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • The Interview

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • American Sniper

    ½

  • John Wick

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Feast

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★½

  • Predestination

    ★★★★★

  • 300: Rise of an Empire

    ★★★★★

  • Pannaiyarum Padminiyum

    ★★★★½

  • The One I Love

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • Oldboy

  • Coherence

    ★★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Elysium

    ★★½

  • The Wolverine

    ★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★★★

  • World War Z

  • The Conjuring

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★★★

  • Now You See Me

    ★★½

  • The Selfish Giant

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★½

  • Iron Man 3

    ★★½

  • Kedi Billa Killadi Ranga

    ★★½

  • Trance

    ★★★

  • A Good Day to Die Hard

    ½

  • Kadal

    ★★½

  • Side Effects

    ★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★★

  • Stoker

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Jack Reacher

    ★★★½

  • Talaash

    ★★★

  • Hitchcock

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Flight

    ★★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★★

  • Thaandavam

    ★½

  • Looper

    ★★★

  • Trouble with the Curve

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • Dredd

    ★★★★½

  • Pieta

    ★★★★★

  • To the Wonder

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Premium Rush

    ★★★

  • Maalai Pozhudhin Mayakathilaey

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★★

  • Ted

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★

  • Maniac

    ★★★½

  • Cosmopolis

    ★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • Amour

    ★★★★★

  • The Dictator

    ★★★½

  • Mud

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★½

  • To Rome with Love

    ★★★★