Sort by

Peaceful has logged 301 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smashed

Smashed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mud

Mud

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry