Sort by

Peaceful has logged 52 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scoop

Scoop

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Double

The Devil's Double

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry