Sort by

mary has logged 229 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in November

Once Upon a Time in November

2017
×
Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
White God

White God

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
06
The Celebration

The Celebration

1998
×
Edit this entry  
01
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
Edit this entry  
01
High Noon

High Noon

1952
×
Read the review Edit this entry  
29
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elena

Elena

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
Edit this entry  
22
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
Edit this entry  
17
Play

Play

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Border

Border

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Demon

Demon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Of Horses and Men

Of Horses and Men

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Darkness

In Darkness

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aftermath

Aftermath

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Noi the Albino

Noi the Albino

2003
×
★★
Edit this entry  
06
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Name of...

In the Name of...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Clergy

Clergy

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Pose

Child's Pose

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★½
Edit this entry