RSS feed for haile
  • Mommy

    Mommy

    ★★★★½

    xavier dolan really does some of the best emotional breakdown scenes i’ve ever seen

  • The Death & Life of John F. Donovan

    The Death & Life of John F. Donovan

    ★★★★★

    dumbledore is that you


    but in all seriousness i LOVED this idc

  • Bad Moms

    Bad Moms

    ★★★

    mila kunis is gorgeous wow

  • The Skeleton Twins

    The Skeleton Twins

    ★★★½

    bill hader i love u

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★★½

    “this is life, conor. drive it like you stole it.”

  • The Kings of Summer

    The Kings of Summer

    ★★★★

    the way i’m crying

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    the fact that so many people didn’t like this i don’t understand.... i loved this so much i mean yeah it wasn’t as good as the first one but it was still great. it didn’t drag on, the acting was phenomenal, the match ups with the kid actors and adult actors was some of the best i’ve ever seen, it was hilarious (even very sad at times) and scary (like literally had jump scares that i didn’t predict ahha), the…

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★★★

    this movie is nowhere near four stars. but did i have fun watching it? yes. did i tear up way too many times? maybe... and do i love the xmen more than any comic group ever? yes. so it’s getting four stars.

  • The Emperor's New Groove

    The Emperor's New Groove

    ★★★★½

    a classic

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★

    but what a moment

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    i’ve come to the conclusion that i have a crush on paul dano in this........ thank you for your prayers 

    also yes i just watched this two days ago and i already rewatched and bumped it up to 5 stars, so?

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    i really don’t know what to say other than wow this is really not like anything i’ve ever watched before