Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lisbon Story

Lisbon Story

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Babysitting 2

Babysitting 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Butler

The Butler

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry