Sort by

pedroas has logged 647 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cronos

Cronos

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amer

Amer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry