Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
21
The Strange Hostel of Naked Pleasures

The Strange Hostel of Naked Pleasures

1976
×
★★★½
Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
Edit this entry  
10
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Edit this entry  
10
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cold Tropics

Cold Tropics

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bacurau no Mapa

Bacurau no Mapa

2019
×
Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Run

Run

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Cannibal Club

The Cannibal Club

2018
×
★½
Edit this entry  
02
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★
Edit this entry  
02
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Edit this entry  
29
Fui a BH

Fui a BH

2021
×
Edit this entry  
29
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
Edit this entry  
29
This Street So August

This Street So August

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Get the Goat

Get the Goat

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Golem

The Golem

1920
×
★★★½
Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bergman: A Year in a Life

Bergman: A Year in a Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999
×
Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sentinelle

Sentinelle

2021
×
Edit this entry  
11
Ombres

Ombres

2021
×
Edit this entry  
09
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
07
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
Edit this entry