Pedro has logged 62 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Ted

Ted

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Edit this entry  
17
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Capone

Capone

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry