Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Four Hours at the Capitol

Four Hours at the Capitol

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
We Were Once a Fairytale

We Were Once a Fairytale

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★½
Edit this entry  
01
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Luce

Luce

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Ophelia

Ophelia

2018
×
Edit this entry  
03
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Remember the Time

Remember the Time

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mars One

Mars One

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry