Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
Edit this entry  
05
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Edit this entry  
04
After Ever Happy

After Ever Happy

2022
×
Edit this entry  
02
May December

May December

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Sound in the Mist

Sound in the Mist

1956
×
Edit this entry  
21
Tale of the Three Jewels

Tale of the Three Jewels

1995
×
Edit this entry  
21
Scenes of the Occupation from Gaza

Scenes of the Occupation from Gaza

1973
×
Edit this entry  
19
Evil Does Not Exist

Evil Does Not Exist

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Do Not Expect Too Much from the End of the World

Do Not Expect Too Much from the End of the World

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
May December

May December

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Priscilla

Priscilla

2023
×
Edit this entry  
08
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
Edit this entry  
07
Past Lives

Past Lives

2023
×
Edit this entry  
07
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1992
×
Edit this entry  
07
Come Dancing

Come Dancing

1970
×
Edit this entry  
31
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read prior review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

2013
×
Edit this entry  
29
Alice

Alice

1988
×
Edit this entry  
27
Gift

Gift

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw II

Saw II

2005
×
Edit this entry  
26
Saw X

Saw X

2023
×
Edit this entry  
24
The Girls of 1960

The Girls of 1960

2023
×
Edit this entry  
23
Areia, Lodo e Mar

Areia, Lodo e Mar

1977
×
Edit this entry  
19
Man in Black

Man in Black

2023
×
Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
Edit this entry  
13
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Orlando, My Political Biography

Orlando, My Political Biography

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
Edit this entry  
07
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
Edit this entry  
01
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
8MM

8MM

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Passages

Passages

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blue Jean

Blue Jean

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Polish Prayers

Polish Prayers

2022
×
Edit this entry  
24
Anhell69

Anhell69

2022
×
Edit this entry  
20
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perpetrator

Perpetrator

2023
×
Edit this entry  
18
We Kill for Love

We Kill for Love

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry