Sort by

pedro has logged 136 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
25
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Read the review Edit this entry  
25
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunstone

Sunstone

2018
×
Edit this entry  
21
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
14
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
23
Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Savage Nights

Savage Nights

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
Edit this entry  
14
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Read the review Edit this entry  
15
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Certain Women

Certain Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Blockers

Blockers

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Maurice

Maurice

1987
×
Edit this entry  
27
Review

Review

2015
×
Edit this entry  
12
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
Edit this entry  
04
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
04
Late Spring

Late Spring

1949
×
Read prior review Edit this entry  
02
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Edit this entry  
25
Operator

Operator

2015
×
Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
13
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
Edit this entry  
13
A Corny Concerto

A Corny Concerto

1943
×
Edit this entry  
02
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Edit this entry