RSS feed for elizabeth
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kitty

Kitty

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
White Material

White Material

2009
×
★★
Edit this entry  
09
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
03
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
09
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
03
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★
Edit this entry