2010

elizabeth elizabeth’s year in review

elizabeth’s highest rated films

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★

  • District 9

    ★★★

  • The Princess Bride

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • Annie

    ★★★

  • Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

    ★★★

  • The Producers

    ★★★

  • Winning London

    ★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • A Little Romance

    ★★★

  • Passport to Paris

    ★★★

  • Madeline

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Producers

Jan 1

Last Film

Little Secrets

Nov 26

Genres, Countries & Languages

Family
20 films
Comedy
18 films
Drama
15 films
Fantasy
9 films
Mystery
5 films
Adventure
5 films
Romance
5 films
Horror
5 films
Thriller
3 films
Music
2 films
USA
32 films
UK
3 films
France
2 films
Australia
2 films
Canada
2 films
Italy
1 film
Germany
1 film
English
35 films
French
10 films
German
4 films
Italian
3 films
Hindi
1 film
Latin
1 film
Spanish
1 film
Xhosa
1 film
Afrikaans
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Princess Bride
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Paranormal Entity
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Shutter Island
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Crippled Creek

Films watched in 2010

  • Little Secrets
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Now and Then
  • New York Minute
  • Saw VI
  • Slumdog Millionaire
  • Paranormal Activity
  • Obsessed
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Tuck Everlasting
  • The Exorcist
  • Big Fat Liar
  • Holiday in the Sun
  • Fast Times at Ridgemont High
  • This Is It
  • Madeline
  • The Sandlot 2
  • Annie
  • The NeverEnding Story
  • Passport to Paris
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Our Lips Are Sealed
  • Crippled Creek
  • Paranormal Entity
  • The Princess Bride
  • A Little Romance
  • Getting There
  • Beetlejuice
  • Winning London
  • Switching Goals
  • Scooby-Doo! and the Witch's Ghost
  • Shutter Island
  • District 9
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Producers

Highly rated films elizabeth missed

  • Incendies
  • Stranger Things
  • Senna
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • Poetry
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • This Is England '86
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more