2011

elizabeth elizabeth’s year in review

elizabeth’s highest rated films

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Funny Girl

    ★★★★

  • Father of the Bride

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Billboard Dad

    ★★★

  • The Crucible

    ★★★

  • An Education

    ★★★

  • About a Boy

    ★★★

  • The Basketball Diaries

    ★★★

  • Fear

    ★★★

  • Taken

    ★★★

  • The Notebook

    ★★★

  • Camp

    ★★

  • Booky's Crush

    ★★

Films by week

Jan Dec
  • 19 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The Ugly Truth

Jan 16

Last Film

The Last Song

Dec 18

Genres, Countries & Languages

Drama
11 films
Romance
8 films
Comedy
6 films
Thriller
6 films
Family
4 films
Crime
2 films
Fantasy
1 film
Adventure
1 film
Action
1 film
History
1 film
USA
17 films
UK
5 films
Canada
1 film
France
1 film
English
19 films
Spanish
3 films
French
2 films
Italian
2 films
Arabic
1 film
Portuguese
1 film
Albanian
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Billboard Dad
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Booky's Crush

Films watched in 2011

  • The Last Song
  • Billboard Dad
  • Taken
  • The Notebook
  • Black Swan
  • The Basketball Diaries
  • Fear
  • About a Boy
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Frozen
  • The Silence of the Lambs
  • Booky's Crush
  • Father of the Bride
  • Camp
  • Funny Girl
  • An Education
  • The Shining
  • The Crucible
  • The Ugly Truth

Highly rated films elizabeth missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • Much Ado About Nothing
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • This Is England '88
  • The Turin Horse
  • The Intouchables

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more