2013

elizabeth elizabeth’s year in review

elizabeth’s highest rated films

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Hunger Games

Jan 4

Most Watched

Silver Linings Playbook

twice

The Parent Trap

twice

Pretty in Pink

twice

Last Film

Her

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
31 films
Comedy
26 films
Romance
23 films
Thriller
7 films
Sci Fi
4 films
Family
3 films
Crime
3 films
Adventure
2 films
History
2 films
Action
2 films
USA
44 films
UK
6 films
Canada
2 films
Spain
1 film
Italy
1 film
Ireland
1 film
Australia
1 film
English
47 films
Spanish
5 films
French
5 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Portuguese
2 films
Latin
1 film
Polish
1 film
Swedish
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

LOL
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Remember the Daze
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2013

  • Her
  • Silver Linings Playbook
  • The Parent Trap
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Gravity
  • The Devil Wears Prada
  • The Conjuring
  • The Princess Diaries
  • The Deer Hunter
  • American Beauty
  • The Parent Trap
  • Adventureland
  • Remember the Daze
  • Dazed and Confused
  • 10 Things I Hate About You
  • Pretty in Pink
  • The Giant Mechanical Man
  • The Great Gatsby
  • The Great Gatsby
  • Bridesmaids
  • Gangs of New York
  • LOL
  • Sophie's Choice
  • Manhattan
  • She's All That
  • Pretty in Pink
  • The Sisterhood of the Traveling Pants
  • Heathers
  • Clueless
  • Morning Glory
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Meet the Parents
  • Zero Dark Thirty
  • Tiny Furniture
  • Like Crazy
  • Jackass: The Movie
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • American Psycho
  • It's Complicated
  • The Dark Knight
  • My Week with Marilyn
  • Marvin's Room
  • Brokeback Mountain
  • The Impossible
  • Silver Linings Playbook
  • Kramer vs. Kramer
  • The Hunger Games

Highly rated films elizabeth missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Prisoners
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more