2014

elizabeth elizabeth’s year in review

elizabeth’s highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • August: Osage County

    ★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

American Hustle

Jan 4

Most Watched

American Psycho

twice

Last Film

Stand by Me

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
24 films
Comedy
12 films
Romance
9 films
Thriller
6 films
Crime
5 films
Adventure
4 films
Sci Fi
4 films
Action
3 films
Family
3 films
Horror
3 films
USA
34 films
UK
3 films
Canada
2 films
France
2 films
Belgium
1 film
Germany
1 film
English
36 films
French
5 films
Spanish
3 films
Cantonese
2 films
German
1 film
Italian
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Starving Games
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Starving Games
Average weighted rating:

1.3

Films watched in 2014

  • Stand by Me
  • American Beauty
  • Trainwreck
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • Almost Famous
  • Rain Man
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Parent Trap
  • Interstellar
  • The Devil Wears Prada
  • Django Unchained
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Carrie
  • Twin Peaks
  • Boyhood
  • The Giver
  • The Purge: Anarchy
  • American Psycho
  • A Hard Day's Night
  • The Fault in Our Stars
  • Maleficent
  • Palo Alto
  • The Starving Games
  • Romeo + Juliet
  • The Grand Budapest Hotel
  • American Psycho
  • Mildred Pierce
  • She's All That
  • Stuck in Love
  • Say Anything...
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Wolf of Wall Street
  • Abduction
  • August: Osage County
  • American Hustle

Highly rated films elizabeth missed

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more