2015

elizabeth elizabeth’s year in review

elizabeth’s highest rated films

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★★

  • The Kids Are All Right

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Silence of the Lambs

Jan 1

Most Watched

Enough Said

twice

American Psycho

twice

The Kids Are All Right

twice

Last Film

Fargo

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
36 films
Comedy
33 films
Romance
17 films
Family
11 films
Crime
9 films
Thriller
9 films
Fantasy
7 films
Adventure
6 films
Action
4 films
Animation
3 films
USA
57 films
UK
10 films
Canada
4 films
Ireland
2 films
Germany
1 film
France
1 film
Australia
1 film
English
60 films
French
8 films
Spanish
5 films
Cantonese
3 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Swedish
1 film
German
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Sandlot 2
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Dark Girls
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2015

  • Fargo
  • Enough Said
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Black Mirror: White Christmas
  • Carol
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Brooklyn
  • The Graduate
  • The French Connection
  • Elf
  • Brokeback Mountain
  • The Wolf of Wall Street
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Intern
  • Monsters University
  • Enough Said
  • Gone Girl
  • The Lizzie McGuire Movie
  • American Psycho
  • Lilo & Stitch
  • Dope
  • Tarzan
  • The Kids Are All Right
  • The Sandlot 2
  • Mad Max: Fury Road
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Taxi Driver
  • Legally Blonde
  • Liberal Arts
  • The Station Agent
  • American Psycho
  • 10 Things I Hate About You
  • Sabrina
  • Drive
  • Bye Bye Birdie
  • Bridget Jones's Diary
  • 10 Things I Hate About You
  • Romeo + Juliet
  • Louis C.K.: Hilarious
  • The Babysitters
  • Teen Witch
  • Somewhere
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Dazed and Confused
  • Twilight
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • The Virgin Suicides
  • Titanic
  • High School Musical
  • Clueless
  • Iliza Shlesinger: Freezing Hot
  • The Interview
  • The Kids Are All Right
  • Silver Linings Playbook
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Dark Girls
  • Selma
  • The Silence of the Lambs

Highly rated films elizabeth missed

  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more