Sort by

Vidyuth has logged 237 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Car's Life: Sparky's Big Adventure

A Car's Life: Sparky's Big Adventure

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Michael Madana Kama Rajan

Michael Madana Kama Rajan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Edge

The Naked Edge

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Disciples of the 36th Chamber

Disciples of the 36th Chamber

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goopy Gyne Bagha Byne

Goopy Gyne Bagha Byne

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Air Buddies

Air Buddies

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Panda Fighter

The Little Panda Fighter

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry