Connor Mullaney has logged 196 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
George Washington

George Washington

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry