pelidelasemana has logged 97 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Three Deaths of Marisela Escobedo

The Three Deaths of Marisela Escobedo

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Demon

The Demon

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cuties

Cuties

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
As I Lay Dying

As I Lay Dying

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Freeland

Freeland

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Eden

Eden

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Murder Death Koreatown

Murder Death Koreatown

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Secret Formula

The Secret Formula

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Retablo

Retablo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mucho Mucho Amor

Mucho Mucho Amor

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Suffocation

Suffocation

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Adelina

Adelina

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
This Is Not Berlin

This Is Not Berlin

2019
×
★★
Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sylvia

Sylvia

2003
×
★★
Edit this entry  
27
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Chicuarotes

Chicuarotes

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of Others

The Silence of Others

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry