Sort by

Luca has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry