Sort by

Peng has logged 61 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ten Little Indians

Ten Little Indians

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Moderns

The Moderns

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trust

Trust

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
Read the review Edit this entry  
08
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Edit this entry  
07
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry