Sort by

carey has logged 80 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
28
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
07
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pariah

Pariah

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry