Sort by

pen 🖊🌈✨ has logged 420 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★½
Edit this entry  
15
Louise

Louise

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holes

Holes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parent Teacher

Parent Teacher

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry