Sort by

PepperMintGum has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Edit this entry  
18
Embers

Embers

2021
×
Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Following

Following

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
31
Star Wars: Visions – T0-B1

Star Wars: Visions – T0-B1

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: Visions – The Ninth Jedi

Star Wars: Visions – The Ninth Jedi

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry