nathan has logged 66 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Be Still My Beating Heart

Be Still My Beating Heart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Rambo

Rambo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Animals

Animals

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jesy Nelson:

Jesy Nelson: "Odd One Out"

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry