nathan has logged 71 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fireworks

Fireworks

1947
×
Read the review Edit this entry  
23
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fiddler: A Miracle of Miracles

Fiddler: A Miracle of Miracles

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★
Read the review Edit this entry