Sort by

laura has logged 248 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry