Sort by

PerseuEvans has logged 26 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spirits in the Forest

Spirits in the Forest

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
King Lear

King Lear

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry