PerseuEvans has logged 142 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Days in September

Four Days in September

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I AM PABLLO

I AM PABLLO

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Confisco

Confisco

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Madonna - Madame X

Madonna - Madame X

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Music for Bleeding Hearts

Music for Bleeding Hearts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
French Exit

French Exit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Val

Val

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Redbelt

Redbelt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry