Sort by

PersianMonkey has logged 297 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★½
Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry