• The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★

    Had it's moments but overall this isn't something I will want to watch again. The voice acting wasn't as bad as I thought it was gonna be and the animation was really nice to look at. I kind of wish there was more luigi

  • Friends with Benefits

    Friends with Benefits

    ★★★★

    Yeah this is still great and a lot of fun, I kinda feel bad for you if you think otherwise

  • Back to the Outback

    Back to the Outback

    ★★★

    Randomly decided to put this on and I didn’t think there was much of a chance of me finishing this but here I am. The characters are cute and likeable, also had a good amount of humour too that made me laugh a few times

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    It’s not always fun being single, but I’d rather be single for the rest of my life than be in their situation

  • Look Who's Talking

    Look Who's Talking

    ★★★½

    Whenever I watch anything with John Travolta in, it reminds me that he’s actually one of my favourite actors, and one of the most fun to watch. Him and Kristie Alley have great chemistry in this, while watching I couldn’t help but think that she’s now passed on

  • Monsters University

    Monsters University

    ★★★★

    Sometimes you have to fail in order to succeed and this film is a great example of that

  • Poltergeist II: The Other Side

    Poltergeist II: The Other Side

    ★★★½

    I’ve never been able to forget about the old man in this, he’s still so unsettling and creepy. Definitely the most memorable part about this film

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★★

    Still find myself having to look away at some of the scenes in this. Chucky is still a terrifying little shit

  • Big Daddy

    Big Daddy

    ★★★★

    This film doesn’t make a whole lot of sense and the court room scene gets a bit more ridiculous as time goes on but I love Adam Sandler too much to care

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★½

    The ending is a mixed bag of emotions. Alan Turing, you will always be remembered, thank you for everything you did

  • The Parent Trap

    The Parent Trap

    ★★★★★

    A childhood classic I still love to this day. So much heart and humour that never gets old. I’m glad I got to grow up with this film

  • Can You Ever Forgive Me?

    Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

    Just as interesting the second time around. The cast are really enjoyable to watch and the pacing is perfectly done too. If you haven’t watched this yet, this is your sign to do so