Sort by

pbcinemac has logged 170 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gleason

Gleason

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Subway

Subway

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diva

Diva

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Lego at Christmas

Inside Lego at Christmas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
MirrorMask

MirrorMask

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry